Uncategorized

Seramik Derz Dolgusu:En İyi Uygulama Pratikleri Ve Sık Yapılan Hatalardan Kaçınma Yolları

Derz dolgu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Derz dolgu işlemine başlamadan önce yapıştırıcının kürlenmiş olduğundan emin olmak gerekmektedir. İkinci hazırlık adımı, derz dolgu aralarının temiz olduğundan emin olunmasıdır. Derz dolgunun pürüzsüz bir şekilde işlenebilmesi için, derz aralıklarında gözle görülebilir bir takım maddeler bulunmaması gerekmektedir.

Boza (plastik kıvam) kıvamında hazırlanan malzeme, lastik mala ile yüzeyde çapraz hareketler yapılarak derz araları doldurulur. Doldurma işlemi sırasında fazla fugalar lastik mala ile sıyrılır. Derz boşlukları üzerinden birkaç defa geçilir. 2 – 3 metrekarede bir dolgu yapılmış yüzey nemli sünger ile silinir.

Derz Uygulama Öncesi

İyi bir derz uygulaması için uygun derz genişliği bırakılmalıdır. Seramiğe göre 2-3-5 mm olarak değişebilir. Karışım suyu temiz olmalı, ürünün ambalajında yazan miktara dikkat edilmeli ve yönlendirmeye göre su ilave edilmelidir. Karışıma tekrar su ilave edilmemelidir. Dış mekanda yapılacak uygulamalarda hava durumuna dikkat edilmeli, aşırı güneşli ya da aşırı rüzgarlı havalarda çalışılmamalıdır. Renkli derz uygulaması yapılacak ise; genel uygulama öncesi deneme yapılmalıdır.

Derz Uygulama Esnası

Seramik uygulandıktan sonra en erken 24-48 saat sonra derz uygulaması yapılmalıdır. Uygulama öncesi derz aralarının temiz olması kontrol edilmelidir. Derz uygulaması esnasında temizleme suyu sık sık değiştirilmedir. Alışveriş merkezleri, mağazalar ve ofisler gibi büyük alanlarda genleşme derzleri bırakılmalıdır. Bu alanlar elastik bir dolgu malzemesi ya da genleşme profilleri ile takviye edilmelidir.

Derz Uygulama Sonrası

Derz uygulama sonrasında (hava koşullarına göre) 24-48 saat sonra ayak trafiğine açılmalıdır. Uygulama öncesi ,üretici firmaların uzman kişilerine danışılmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır. Seramikler temizlenirken, seramikler ve derz dolgulara zarar vermemeye dikkat edilmeli, uygun temizlik malzemeleri kullanılmalı ve  uzmanların tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Seramik memnuniyeti uygun bir seramik seçimine ve seramiğin uygun bir biçimde uygulanmasına bağlıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir