Uncategorized

Neden OSB Paneller?Avantajları Ve Uygulama Alanları

Dayanıklılığı, güçlü mekanik özellikleri ve uygun maliyeti sayesinde, inşaat sektöründe popülerliği her geçen gün artmaktadır. OSB Levhalar, duvar, tavan, zemin kaplamaları, çatı kaplama, merdiven korkulukları, döşeme, çit ve çit panelleri, mobilya, dekorasyon, ambalajlama gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

OSB Levha Nedir?

OSB levha, Yönlendirilmiş şerit levha (OSB), belirli yapıştırıcıların eklenmesi ve daha sonra belirli yönlerde ağaç şeritlerinin (pulların) sıkıştırılmasıyla oluşturulan, sunta levhaya benzer şekilde tasarlanmış bir ahşap türüdür. OSB, inşaatta özellikle yük taşıma uygulamaları için uygun olan elverişli mekanik özelliklere sahip bir malzemedir. Günümüzde özellikle son 10 yıldır yapısal panel pazarının % 66’sını yöneten kontraplak tan daha popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

Yüksek mekanik özellikleri ve tellerin paneller içindeki yönlendirilmesi nedeniyle, OSB özellikle inşaat sektörü uygulamalarında kullanıma uygundur ve döşeme, çatı katlama ve duvar kaplama için yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak burada geniş bir uygulama alanı da bulunmaktadır. Odun esaslı panel ürünü olarak OSB kullanılabilir.

OSB levhanın farklı modelleri vardır. Farklı sektörlerde ve farklı çevresel koşullar için ürünün farklı sınıfları mevcuttur. OSB, kontrplak gibi aynı uygulamaları ve kullanım koşullarını karşılayabilen, hassas, mühendislik özelliğine sahip bir üründür. Bazı durumlarda daha ince bir OSB panel üretimi olabilir bu ürünler genellikle maliyetleri azaltmak için kullanılabilir. Büyük OSB paneller ayrıca endüstriyel ambalajlar için, yer döşemelerinde ve palet üstlerinde kullanılır.

  • Duvar kaplamaları
  • Çatı Kaplama
  • Döşeme
  • Dekorasyon
  • Sahne Dekoru Üretiminde
  • Reklam Panolarında

OSB Levha Ölçüleri Nedir?

  • OSB Levha boyutu sabitken levha kalınlıkları değişebilmektedir.
OSB Levha BoyutlarıOSB Levha Kalınlıkları
9 mm
10 mm
11 mm
122cm x 244 cm12 mm
15 mm
18 mm
22 mm
25 mm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir