Uncategorized

Binalarda Su Yalıtım Membranları : Önemli,Türleri Ve Uygulamalı İpuçları

Membran, suyla daimi olarak temas halinde olan yüzeylerin alt ya da üst bölümlerine su geçişlerine engel olmaya yarayan bir tür izolasyon materyalidir. Bilindiği üzere çelik blok, tel ya da beton gibi materyallerin uzun seneler boyunca dayanıklı bir şekilde ayakta kalması gerekir.

Membran su yalıtım malzemeleri inşaat sektöründe en çok tercih edilen, su yalıtım malzemelerinden biridir. Bu malzeme; kullanım kolaylığı, fiyat/performans avantajı ile çatı izolasyonu uygulamalarında da çok fazla tercih edilir. Membran su yalıtım örtüleri, bir şalümo alev kaynağı yardımıyla uygulanır ve bu sayede yüzeye çok iyi şekilde yapışır. Binayı karşılaşılabilecek tüm sıvılara karşı koruyan ve rulo halinde satılan membranlar, uygulandığı alana göre farklı kalınlık ve modelde üretilebilir. 

Teras ve eğimli çatılar, balkon, çiçeklik, bahçe teras, istinat ve bodrum duvarları, pis su arıtma tesisleri, su depoları, gölet, yüzme ve süs havuzları, mutfak, banyo, wc, gibi ıslak hacimli mekanlarda kaplamanın altında kullanılır. Ayrıca bitki köklerine dayanıklı olarak üretilmesi sayesinde toprakla temas eden bahçe ve teras gibi alanlarda da kullanılır. böylece Yapıların toprakla temas eden bahçe ve teras çatılarında kullanılır. 

Doğru Su Yalıtım Membranı Neden Önemli?

Bazen düşük fiyat gözetilerek tercih edilen su yalıtım membranları, diğerlerine göre o kadar düşük kalitededir ki, her yıl birçok ticari bina veya konut, yetersiz su yalıtımı nedeniyle sorun yaşar. Suyla ilgili sorunlar, bir binanın kusurlarının %80’ini oluşturur. Hiç şüphe yok ki, su yalıtımı mülkünüzü ve onun değerini korumak için önemlidir. Kaliteli su yalıtım membranının faydaları şunlardır:

 • Sızıntılara ve Su Hasarına Karşı Koruma: Su sızıntıları, tavanda yapısal sorunlara yol açabilir ve küf problemine neden olabilir.
 • Emniyet: Su yalıtımı eksikliğinden kaynaklanan hasar o kadar şiddetli olabilir ki, binanın bütünlüğünü etkiler ve içinde yaşamayı güvensiz hale getirir.
 • Binanın Yapısını Güçlendirir: Su yalıtım membranları, pas, çürüme, korozyon, yapısal kusurlar veya mal ve içerik hasarına neden olabilecek nemi sınırlayarak binanın ömrünü uzatır.
 • Küften Korur: Çatı membran, su sızıntılarını engelleyerek tavanı veya duvarları, yapısal sorunlara karşı korur.
 • Daha Sağlıklı Bir Ortam Sağlar: Membran yalıtım, temiz ve sağlıklı bir alan oluşturmaya yardımcı olur. Özellikle duvarlarda ve tavanlarda birikinti oluşumu, alerjiye ve astım gibi sağlık sorunlarına yol açabilen mantar ve küf oluşumuna neden olabilir. Bu durum da insanlar üzerinde nefes darlığını ve zayıf bir bağışıklık sistemini tetikleyebilir.
 • Bakım Maliyetlerini Düşürür ve Mülk Değerini Artırır: Kaliteli su yalıtımı – ilk seferde doğru yapıldığında – mülkünüzü su hasarından koruyacak ve onarım veya bakım ihtiyaçlarını sınırlayacaktır. Mülkünüzü yeniden satmak söz konusu olduğunda, yeniden satış fiyatını olumsuz etkileyen herhangi bir su hasarı veya sızıntı sorunu olmayacağından emin olabilirsiniz.

Su Yalıtım Membranı Uygulamaları

Binanın ölçeği, boyutu, konumu veya tipi ne olursa olsun, su yalıtım membranları binanın yapısal bütünlüğünü ve içinde yaşayanları korumak için gerekli olan temel bir bileşendir. Su yalıtım membranı uygulamalarının farklı türleri bulunmaktadır. En yaygın olarak bunlar, çatıları, balkonları ve terasları kapsar. Ayrıca şu kullanım alanlarını da içerir:

 • Bodrum katları
 • Düz Çatılar
 • Bitki odaları
 • Balkonlar
 • İstinat duvarları
 • Su depoları

Membran yalıtım uygulamaları, titiz bir çalışma ve ustalık gerektiren uygulamalardır. Bu nedenle, bu uygulamaların güvenilir ve kendisini kanıtlamış firmalar tarafından yapılması hayati önem taşır. Sentetik membran uygulaması için fiyat yerine kalitenin gözetilmesi daha doğru olacaktır. Kaliteli bir membran yalıtım uygulaması, binayı 5 ile 10 yıl arasında etkin bir şekilde korur. Eğer binanızda membran yalıtımı yoksa, bu uygulamayı yaptırdığınızda evinizdeki konforun fark edilir şekilde arttığını göreceksiniz. Yukarıda bahsedilen sayısız faydaları ile membran yalıtım uygulamaları binalara hayat vermeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir