Uncategorized

İnşaat Sektöründe Cam Yünü Şilte Kullanımı; Yalıtımın Yeni Nesil Çözümü

Cam yünü, bir ısı yalıtımı malzemesidir ve pek çok yerde kullanılır. Kullanımına göre boyut ve yoğunlukta değişiklikler olabilir.

Değişik kaplama malzemeleri, şilte, levha, boru ve dökme şeklinde kullanılır. Akustik düzenleme sağlar. Sıcak ve rutubetten etkilenmez. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ya da paslanma yapmaz, böcekler tarafından tahrip edilemez bir malzemedir. Cam yünü yalıtım amacıyla kullanılan bir inşaat malzemesidir. Cam malzemenin yüksek sıcaklıkta ergitilmesi ve elyaf haline getirilmesi şeklinde üretilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri sayesinde ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın engelleme amacıyla kullanılmaktadır

Cam yünü, adından anlaşılacağı üzere cam malzemeden üretilmektedir. Ancak üretiminde yüksek sıcaklık kullanılması dolayısıyla camın yapısı değişmektedir. Cam yünü sıcaktan kolay etkilenmeyen bir yapıya sahiptir. Kolay alev almayan bir maddedir.  İçerisindeki cam malzeme paslanmadan yıllarca kullanılabilir. Cam yünü kolay deforme olmaz. Küflenmemesi sayesinde hem kullanım amacını tam olarak sağlamakta hem de görüntüsü bozulmamaktadır. Cam yünü teknik özellikleri bükülebilir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde istenilen yerde kolaylıkla kullanılabilir.  Cam yünleri yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu sayede de özellikle yalıtım amaçlı kullanımlarda her alana tam olarak oturarak ideal yalıtımı sağlamaktadır. Genel üretim rengi, temel malzemesi olan camın hammaddesi olan silis kumu dolayısıyla satı renktedir. Ancak bu renk değiştirilebilir. Bu sayede kullanım amacına göre her renkte olabilecektir.

Camyünü Şilte

·  Cam yününün özelliklerinden dolayı uygulama sırasında yırtılmaz, fire vermez.

·  Her türlü ahşap ve metal çatıya kolaylıkla uyum sağlar.

·  Hafif olduğundan, çatıya çıkarılması ve kesilerek uygulanması çok kolaydır.

·  Asitlere karşı dayanıklıdır.

·  Binaların yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltır.

Cam yünü, bir ısı yalıtımı malzemesidir ve pek çok yerde kullanılır. Kullanımına göre boyut ve yoğunlukta değişiklikler olabilir.

Cam yünü levhaların avantajları :

 1. İyi Yalıtım Özellikleri: Cam yünü levhalar, yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlar. Bu nedenle, binalarda enerji tasarrufu ve konforlu bir ortam sağlamak için kullanılabilir.
 2. Alev Geciktiricilik: Cam yünü levhalar, alev geciktirici özelliklere sahiptir. Bu özellik, yangın riski olan alanlarda kullanılabilmelerini sağlar.
 3. Kolay Uygulanabilirlik: Cam yünü levhalar, hafif ve esnektir, bu nedenle kolayca kesilebilir ve uygulanabilir.
 4. Neme Karşı Direnç: Cam yünü levhalar, neme karşı dayanıklıdır ve su emme özellikleri düşüktür. Bu özellikleri, banyo, mutfak ve diğer nemli alanlarda kullanılmalarını sağlar.
 5. Çevre Dostu: Cam yünü levhalar geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmıştır ve çevre dostudur.
 6. Uzun Ömür: Cam yünü levhalar, uzun ömürlüdür ve yıllarca dayanabilir.
 7. İyi Ses Yutma Özellikleri: Cam yünü levhalar, yüksek ses yutma özelliklerine sahiptir, bu nedenle akustik yalıtım için de kullanılabilirler.

Kullanım Alanları

 1. Dış duvarlarda, betonarme elemanların içinde,
 2. İç bölme ve komşu duvarlarda,
 3. Merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda,
 4. Her türlü ahşap oturtma çatılarda, metal/sandviç çatılarda,
 5. Ahşap karkas binaların içten ısı/ses yalıtımı uygulamalarında vb. alanlarda kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir